Jedne z najbardziej popularnych biegów w Trójmieście wracają w tym roku w pełen krasie. Organizatorzy przedstawili już trasy Nocnego Biegu Świętojańskiego i Biegu Niepodległości - będzie bulwar, będzie słynny podbieg ulicą Kielecką - będzie się działo! Tańsza rejestracja do 12 czerwca.

Ostatni Nocny Bieg Świętojański odbywał się w 2019 roku. Przed przerwą spowodowaną pandemią cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem i był jednym ze startów cyklu grand prix, w którym startowało ponad 25 000 zawodników z całego świata. Wtedy też bariera 30 minut była regularnie łamana przez najszybszych biegaczy, a rekordowy start odbył się w 2014 roku, kiedy reprezentujący Kenię Daniel Muteti minął linię mety po 29 minutach i 1 sekundzie. Ostatnim zwycięzcą był zaś Mykola Lukhymchuk, który pokonał trasę ze słynnym podbiegiem w 29 minut i 54 sekundy. Po kilku latach przerwy biegacze wystartują nocą z 23 na 24 czerwca.

Bieg Niepodległości powrócił na biegową mapę w poprzednim sezonie i rozgrywany jest tradycyjnie w dniu Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada. W 2022 roku w 104. rocznicę odzyskania niepodległości wygrał go Przemysław Dąbrowski (31 minut 17 sekund).

Biegi i marsze towarzyszące
W ramach startów odbędą się biegi dziecięce, młodzieżowe. - Jest to nowością w czerwcowym wydarzeniu, które w poprzednich latach zarezerwowane było wyłącznie dla osób dorosłych - informuje Przemysław Dalecki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu, które jest organizatorem imprez. Najmłodsi wystartują w kategoriach Juniora, Starszaka, Młodzika i Malucha, a długości ich tras dostosowane będą do wieku i wynosić będą odpowiednio 1,5 km, 1 km, 500 i 100 m. - Tradycyjnie zmaganiom biegaczy towarzyszyć będą Nordic Walkerzy, którzy również zmierzą się z dystansem 10 km - dodaje.

Do kiedy zapisy?
Trwa rejestracja na obydwa wydarzenia, do których można zapisać się w pakiecie i skorzystać z promocyjnej oferty cenowej. Zapisu należy dokonywać online przez Profil Zawodnika. W przypadku Nocnego Biegu Świętojańskiego zapisy będą czynne do 12 czerwca do godziny 23:59, natomiast do Biegu Niepodległości rejestracja online trwać będzie do 30 października. Po tych terminach, żeby wziąć udział w imprezach trzeba będzie udać się do biura zawodów i dokonać zapisu na miejscu, co wiązać się będzie z podwyższona opłatą. Cena startów w pakiecie jest najbardziej korzystna i wynosi 65 zł na start. Opłacając je pojedynczo wynoszą odpowiednio 80 zł w przypadku rejestracji internetowej lub 130 zł podczas zapisu w biurze zawodów. Biegi młodzieżowe, w skład których wchodzą: Bieg Malucha, Starszaka, Młodzika i Juniora, opłata startowa to 20 zł w formule online oraz 50 zł w biurze zawodów.

Którędy pobiegniemy?
Wspólnym mianownikiem obydwu tras jest najbardziej znana ulica miasta - Świętojańska. Obydwa starty prowadzą drogami doskonale znanymi zawodnikom, którzy w ubiegłych latach startowali w Gdyni. W czerwcową noc biegacze będą mogli zmierzyć się ze sławnym podbiegiem ulicą Kielecką prowadzącym na Witomino.W listopadzie natomiast uczestnicy poczują klimat bulwaru nadmorskiego, skąd przy dobrej pogodzie będzie można dostrzec charakterystyczną sylwetkę Sea Towers, Akwarium Gdyńskiego czy kontury Półwyspu Helskiego.Biegowe święto, premia górska i liczne nagrody
Wszyscy, którzy ukończą Nocny Bieg Świętojański lub Bieg Niepodległości po przekroczeniu linii mety otrzymają pamiątkowe medale. Najlepsi w klasyfikacji generalnej kobiet i mężczyzn otrzymają gratyfikacje finansowe w wysokości 1500 zł za I miejsce, 1000 zł za zajęcie drugiej pozycji oraz 500 zł za uplasowanie się na trzeciej lokacie. W kategoriach wiekowych pierwsze trójki otrzymają natomiast pamiątkowe puchary.

W przypadku Nocnego Biegu Świętojańskiego przewidziana będzie nagroda specjalna w wysokości 1000 zł dla kobiety i mężczyzny, którzy w najkrótszym czasie pokonają liczącą 1,5 km premię górską. Przypomnijmy, że zlokalizowana będzie ona, podobnie jak w ubiegłych latach, na podbiegu pod Witomino.

Zapisz w kalendarzu!
  • Nocny Bieg Świętojański odbędzie się w nocy z 23 na 24 czerwca;
  • Bieg Niepodległości wystartuje 11 listopada;
  • Najtańsza rejestracja trwa do 12 czerwca;
  • Do obu imprez można rejestrować się poprzez Profil Zawodnika znajdujący się na stronie internetowej Gdyńskiego Centrum Sportu, które jest organizatorem biegów: www.gdyniasport.pl.