Na początek Polpharma

Opublikowano: 5 stycznia 2020

Za nami okres świąteczny oraz sylwestrowe szaleństwa i na parkiet powracają również zawodnicy Asseco Arki Gdynia, którzy już w poniedziałek 6 stycznia o godzinie 17:00 podejmą w Gdynia Arenie Polpharmę Starogard Gdański.


Początek obecnego sezonu był bardzo mało udany dla „Kociewskich Diabłów”. Starogardzianie z 14 rozegranych spotkań wygrali tylko 3 i zajmują obecnie ostatnie 16 miejsce w PLK. W międzyczasie dokonano zmiany sztabu szkoleniowego, trenerów Marcina Lichtańskiego i Marcina Klozińskiego zastąpili Marek Łukomski oraz Rafał Frank, odeszło kilku graczy, w tym pierwszy strzelec Kamau Stokes (16.8 punktu), a na domiar złego zespół dotknęła plaga kontuzji np. dobrego znajomego z Gdyni Michała Kołodzieja (5.7 punktu), któremu życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Mimo takiego splotu nieszczęśliwych zdarzeń, Polpharma walczy i pod wodzą nowego szkoleniowca pokonała w ostatnim czasie MKS Dąbrowę Górniczą (84:74) oraz King Szczecin (89:71) ulegając tylko w piątek trzynastego HydroTruck’owi Radom (78:86).

Podopieczni trenera Przemysława Frasunkiewicza są w zdecydowanie lepszej sytuacji. Żółto-niebiescy notują bilans wygranych 9 do 5 i obecnie znajdują się na 6 pozycji w tabeli. Podobnie jak Polpharma, Arka również pokonała MKS (95:68) oraz King (83:82), a przegrała z Mistrzem Polski Anwilem Włocławek (65:83).

Jak wspominałem wcześniej, starogardzkich farmaceutów dotknęły duże zmiany i w obecnej chwili liderami ich ofensywy pozostają amerykański środkowy Brett Prahl (11.4 punktu, 6.1 zbiór), utalentowany, młody polski obrońca Daniel Gołębiowski (10.3 punktu, 3.4 zbiórki, 1.5 asysty) oraz kolejny Amerykanin Jonathan Williams (16.5 punktu, 3.7 zbiórki, 2.0 asysty, 1.3 przechwytu). Bardzo ważną rolę organizatora gry pełni litewski rozgrywający Martynas Paliukenas (8.0 punktu, 4.0 zbiórki, 6.1 asysty, 2.5 przechwytu), a pomocą dla niego w tym zadaniu jest, grający jako młodzieżowiec w Korsarzu Gdańsk i Treflu Sopot, Paweł Dzierżak (4.6 punktu, 1.8 zbiórki, 3.4 asysty, 1.0 przechwytu).

Porównując obie drużyny statystycznie Polpharma nie ustępuję gdynianom, wyprzedzając żółto-niebieskich np. w średniej zdobywanych punktów w meczu (81.3 do 79.3). Zdecydowanie najsłabszym punktem „Kociewskich Diabłów” jest bardzo krótka rotacja i brak równorzędnych zmienników dla zawodników pierwszej piątki. Należy mieć jednak na uwadze, że goście będą chcieli dobrze otworzyć nowy rok i powalczą o wygraną w Gdyni. Zapowiada się ciekawe spotkanie w Gdynia Arenie, na które serdecznie zapraszamy już 6 stycznia 2020 roku o godzinie 17:00.