Poburzowy krajobraz

Opublikowano: 8 stycznia 2021

W ostatnim czasie w naszym klubie działo się naprawdę wiele. Asseco Arka, już nie pod wodzą Przemysława Frasunkiewicza, a 31-letniego Piotra Blechacza, w najbliższą niedzielę zmierzy się na wyjeździe z GTK Gliwice.


Początek tygodnia był dla naszego klubu bardzo burzliwy. Po wysokiej porażce z WKS Śląskiem Wrocław z Gdynią pożegnał się trener Przemysław Frasunkiewicz. Stery zostały przekazane młodemu, acz doświadczonemu Piotrowi Blechaczowi, dla którego będzie to pierwszy w trenerskiej karierze mecz w roli głównego szkoleniowca. W przeszłości 31-latek wspomagał selekcjonera reprezentacji Polski Mike’a Taylora czy prowadził treningi z wielkimi gwiazdami Energa Basket Ligi.

W szeregach naszych przeciwników również działo się wiele. W trakcie sezonu pożegnano się z aż 4 zawodnikami. Co ciekawe, również w zeszły poniedziałek z Polską rozstał się rozgrywający Josh Perkins, który przeniósł się do serbskiego Partizana Belgrad. Była to bolesna strata, bo Amerykanin zapewniał 13.8 pkt i 6.6 asysty na mecz. Dwucyfrowe zdobycze gwarantowali podkoszowi Malcolm Rhett i Martin Krampelj, którzy podobnie jak Perkins odeszli z GTK. Barwy zmienił też polski obwodowy Mateusz Szlachetka, przechodząc z Gliwic do Wrocławia. Dziury w składzie załatano dwoma obywatelami Stanów Zjednoczonych – centrem Williamem „Shaquillem” Goodwinem oraz rozgrywającym Tylerem Personsem. Obaj w Polsce pojawią się pod koniec tego tygodnia, więc ich występy nie są pewne.

Niemiecki trener rywali Matthias Zollner ma do swojej dyspozycji jednego z najbardziej wszechstronnych koszykarzy EBL – Jordona Varnado (19.1 pkt, 4.9 zbiórki, 1.1 przechwytu, 1.1 bloku). Amerykanin potrafi dać swojej drużynie praktycznie wszystko – od punktów i „trójek”, przez przechwyty i zbiórki, aż do bloków i twardej defensywy. Właśnie na nim opiera się system gry gliwiczan. Średnio niemal pół godziny na boisku przebywa inny obcokrajowiec – Terry Henderson (13.6 pkt, 4.3 zbiórki), najskuteczniejszy zza łuku zawodnik GTK. Pod nieobecność Perkinsa za rozgrywanie odpowiedzialny jest sprowadzony w listopadzie z ligi niemieckiej Shannon Bogues (11.1 pkt, 3 asysty). Jeśli chodzi o Polaków, najważniejszym elementem jest 38-letni Szymon Szewczyk (10.4 pkt, 7 zbiórek), choć trzeba się też liczyć z Danielem Gołębiowskim (9.5 pkt, 3.3 zbiórki), Szymonem Szymańskim czy przebijającym się ostatnio do rotacji juniorem Aleksandrem Wiśniewskim.

W spotkaniu zabraknie – rzecz jasna – Przemysława Żołnierewicza, ale i Mikołaja Witlińskiego. „Willy” pojedzie z resztą drużyny do Gliwic, lecz na jego powrót jest jeszcze za wcześnie. Możliwe, że polski podkoszowy dojdzie do sprawności na kolejny mecz, rozgrywany 17 stycznia w Stargardzie z grającym tam z konieczności Kingiem Szczecin.

Jak pod okiem nowego szkoleniowca spiszą się żółto-niebiescy? Starcie z GTK Gliwice rozpocznie się w nadchodzącą niedzielę (10 stycznia) o godz. 15:30. Transmisję przeprowadzi platforma Emocje TV. Zapraszamy do wspierania Asseco Arki!