Mistrz świata nadal w Gdyni

Opublikowano: 14 lipca 2023

Po poprzednim sezonie jego licznik występów w żółto-niebieskich barwach zatrzymał się na liczbie 56. Już niedługo nadejdą kolejne! Informujemy, że podkoszowy gigant Adrian Bogucki przedłużył kontrakt z Suzuki Arką Gdynia. Dla 23-latka będą to trzecie rozgrywki z rzędu spędzone w mieście z morza i marzeń.

Przez kilka dni trzymaliśmy Was w niepewności, jednak prace nad budową drużyny na nadchodzący sezon w Orlen Basket Lidze nie ustawały. Ich owocem jest podpisanie nowej umowy z Adrianem, który towarzyszy nam od ponad dwóch lat i wciąż będzie występował w żółto-niebieskich barwach. W minionych rozgrywkach statystyki osiągane przez mierzącego 215 centymetrów wzrostu środkowego poszybowały w górę, do poziomu: 9.9 pkt i 5.7 zbiórki na mecz. Trener Wojciech Bychawski docenił progres, jaki poczynił zawodnik w ciągu ostatnich miesięcy. Adrian to świeżo upieczony brązowy medalista Igrzysk Europejskich z reprezentacją Polski 3×3, wszyscy doskonale pamiętamy również niesamowite emocje związane z mistrzostwami świata U23 w 2022 roku, które zakończyły się spektakularnym zwycięstwem Biało-Czerwonych.

Filarem zespołu był właśnie „The Giant” – jak trafnie okrzyknęli naszego podkoszowego zagraniczni komentatorzy. Warunkami fizycznymi postraszył niejednego przeciwnika, jaki stawał mu na drodze. Debiutancki rok na najwyższym szczeblu spędził w Mieście Szkła Krosno, a także HydroTrucku Radom, którego reprezentował w przełomowym dla siebie sezonie 2019/2020. Jak wiemy, wówczas koszykarską rywalizację storpedował wybuch pandemii COVID-19, ale to nie przeszkodziło Adrianowi w zdobyciu dwóch prestiżowych nagród – dla najlepszego młodego zawodnika oraz za największy postęp w PLK.

Zapracował na sportowy awans i transfer do jednej z najbardziej rozpoznawalnych marek w Polsce, Anwilu Włocławek. Problem w tym, że Rottweilery popadły w wyjątkowo głęboki kryzys. Potrzebne były zmiany kadrowe, dosięgnęły one i „Giganta”. Po rozegraniu 16 spotkań we Włocławku przeniósł się do Enea Astorii Bydgoszcz i… znów był sobą! Ze średnimi na poziomie: 10 pkt, 6.7 zbiórki doskonale wkomponował się w drużynę prowadzoną wtedy przez trenera Artura Gronka. Latem 2021 roku trafił do Gdyni, reszta jest historią.

Warto odnotować, że Adrian od najmłodszych kategorii wiekowych rozgrywek juniorów regularnie występował z orzełkiem na piersi. Może się pochwalić dwoma medalami młodzieżowych mistrzostw Europy dywizji B. Co ciekawe, wywalczenie obu świętował wraz z kolegami w tym samym mieście – bułgarskiej Sofii. W 2015 roku Polacy przegrali w wielkim finale z Estonią w kategorii U16, 3 lata później na szyi Adriana zawisł już złoty medal EuroBasketu U20.

Liczymy na kolejny udany sezon Adriana w Suzuki Arce Gdynia!

SUZUKI ARKA GDYNIA 2023/2024:

PG: James Florence, Kacper Gordon
SG: Kacper Marchewka, Michał Samsonowicz
SF: Grzegorz Kamiński, Maksymilian Wilczek
PF: Bartłomiej Wołoszyn
C: Adam Hrycaniuk, Adrian Bogucki