Znów na gdyńskiej warcie – Przemysław Żołnierewicz wraca do Gdyni!

Opublikowano: 24 sierpnia 2023

Nie było go 2 lata, a my zdążyliśmy zatęsknić za jego podniebnymi lotami ponad koszami. Z przyjemnością ogłaszamy: żółto-niebieską koszulkę Suzuki Arki Gdynia ponownie założy Przemysław Żołnierewicz!

Dynamiczny rozwój poparty kolejnymi sukcesami w karierach wychowanków gdyńskiej koszykówki zawsze cieszy nas podwójnie. Przemek od najmłodszych lat trenował i rywalizował w zespołach z naszego miasta. Wybitne warunki fizyczne predysponowały go do gry ze starszymi od siebie. Skrzydłowy nie odstawał, robił postępy i wraz z kolegami z GTK Gdynia dwukrotnie stawał na najwyższym stopniu podium mistrzostw Polski U18 (2012,2013), za drugim razem zostając przy tym najlepszym strzelcem i MVP turnieju finałowego. Wcześniej wywalczył brązowe medale w kategoriach U16 oraz U20.

Kapitalne występy w rozgrywkach juniorów, a także w drugiej lidze sprawiły, że już w sezonie 2013/2014 był brany pod uwagę przy ustalaniu składu ekstraklasowego Asseco Gdynia. Szybko zdobył zaufanie kibiców, fani cenili jego poświęcenie oraz zaangażowanie, którego nie brakowało mu bez względu na wynik. 5 sezonów w Gdyni zaowocowało nagrodą dla Najlepszego Młodego Zawodnika PLK (2016). W tym czasie Przemek stał się wiodącą postacią drużyny, która otarła się w 2018 roku o awans do playoff.

Wkrótce postanowił poszukać nowych wyzwań, zdecydował się na przeprowadzkę do Ostrowa Wielkopolskiego, gdzie po emocjonującym i zaciętym boju z Arkowcami sięgnął po Suzuki Puchar Polski. Gdy wskutek szalejącej na świecie pandemii powróciliśmy do projektu „Made In Poland”, szybko złożyliśmy Przemkowi ofertę powrotu w nadmorskie strony, którą ten jeszcze szybciej przyjął. Wielki powrót stał się faktem, a „Żołnierz” okazał się lepszy niż kiedykolwiek wcześniej – 16.2 pkt, 4.6 zbiórki, 3.1 asysty, 1.3 przechwytu. To liczby, które stawiały go w jednym szeregu z czołowymi Polakami w lidze. Niestety, plaga kontuzji, jaka dotknęła żółto-niebieskich w rozgrywkach 2020/2021, nie ominęła i jego. Zerwane więzadła krzyżowe w kolanie zahamowały naprawdę fantastyczny sezon w wykonaniu atletycznego gracza.

Przemek zacisnął jednak zęby i pokazał, że zasługuje na swój przydomek. Powrócił na polskie parkiety w barwach Enei Zastalu BC Zielona Góra i choć potrzebował czasu, by powrócić do optymalnej dyspozycji, w poprzednim sezonie przypomniał o sobie kibicom w całym kraju. Ze statystykami na poziomie: 15.6 pkt, 3.5 zbiórki, 4.5 asysty, 50% z gry poprowadził ekipę z Zielonej Góry do bilansu 16-14 i 9. miejsca w EBL. Zanotował świetny rok, co zauważył Igor Milicić – trener reprezentacji Polski. Przemek otrzymał powołanie na turniej prekwalifikacyjny do Igrzysk Olimpijskich 2024.

Teraz ponownie spotka się z gdyńskimi kibicami, a także swoim bratem, Mateuszem, który sprawuje funkcję prezesa naszego Klubu. Liczba „Żołnierzy” podwojona, witamy z powrotem, Przemek!

SUZUKI ARKA GDYNIA 2023/2024:

PG: Andrzej Pluta junior, Kacper Gordon, Szymon Kołakowski
SG: Will Yoakum, Kacper Marchewka, Michał Samsonowicz
SF: Przemysław Żołnierewicz, Grzegorz Kamiński, Maksymilian Wilczek
PF: Stefan Kenić, Bartłomiej Wołoszyn, Jakub Szumert
C: Adam Hrycaniuk, Adrian Bogucki, Maciej Nagel
Sztab szkoleniowy: Wojciech Bychawski (pierwszy trener), Krzysztof Roszyk, Bartosz Sarzało, Roman Tymański (asystenci), Piotr Szczotka, Michał Jarocki (trenerzy przygotowania motorycznego), Andrzej Stupak (fizjoterapeuta)