Drugie podejście strzelca – Jakub Garbacz wraca do Gdyni

Opublikowano: 1 lipca 2024

Przed laty przychodził do Gdyni z myślą o sukcesywnym rozwoju i otrzymaniu prawdziwej szansy na najwyższym poziomie. Dziś wraca do naszego miasta jako ukształtowany koszykarz, reprezentant Polski i uczestnik Mistrzostw Europy. Jakub Garbacz ponownie w Krajowej Grupie Spożywczej Arce Gdynia!

Powroty w sporcie często bywają sentymentalne. Kuba z pewnością należy do grona graczy, których gdyńscy kibice wspominali ze sporą sympatią. Trafił do naszego Klubu latem 2017 roku, po 2 sezonach gry w Kingu Wilkach Morskich Szczecin, gdzie przewidywano mu rolę rezerwowego. Potrzebował impulsu do działania oraz, przede wszystkim, minut na parkietach Ekstraklasy. Odnalazł je właśnie w Gdyni, o której do dziś wypowiada się w samych superlatywach.

Pochodzący z Radomia rzucający obrońca swoją przygodę z koszykówką zaczął od występów w niższych ligach. Początkowo szukał dla siebie szansy w miejscowej Rosie, ale w latach 2010-2013 bronił barw Szkoły Mistrzostwa Sportowego we Władysławowie. W ostatnim roku zdobywał średnio ponad 10 pkt. na mecz, czym zapracował na sportowy awans i kontrakt na zapleczu Ekstraklasy. Już w debiutanckim sezonie dołożył do swojej gabloty trofeum za wygranie pierwszej ligi z Polfarmexem Kutno, ale w poszukiwaniu nowych wyzwań został na tym samym poziomie i związał się z GKS-em Tychy. Po roku wypromował się na tyle, że postawiono na niego w ekstraklasowym Szczecinie.

Kuba może uchodzić za doskonały przykład harmonijnie rozwijającej się kariery. Konsekwentnie piął się w górę w ligowej hierarchii w Polsce, aż wreszcie trafił pod skrzydła trenera Przemysława Frasunkiewicza. Przejście do Gdyni uwolniło jego niewątpliwy strzelecki potencjał. Statystyki na poziomie 12.1 pkt. na mecz przy niebotycznej, ponad 45-procentowej skuteczności za 3 zwróciły uwagę trenerów z całego kraju. 24-letni wówczas Garbacz został nagrodzony przez dziennikarzy za największy postęp w lidze.

Wraz z żółto-niebieskimi Garbacz został brązowym medalistą Mistrzostw Polski, a także zadebiutował w europejskich pucharach. Ścieżką sukcesów podążał również po kolejnym transferze, tym razem do Arged BM Stali Ostrów Wielkopolski. Wraz z kolegami sięgnął chociażby po złoto w Orlen Basket Lidze (2021) czy wicemistrzostwo FIBA EuropeCup (2021), jednak godne szczególnego pokreślenia są osiągnięcia indywidualne Kuby – najlepszy w karierze sezon 2020/2021, zakończony nagrodami dla MVP rundy zasadniczej i Najlepszego Polskiego Zawodnika PLK, a także statuetka MVP Pucharu Polski, wygranego przez ekipę z Ostrowa Wielkopolskiego w 2022 roku.

W swoim CV Kuba ma także występy w niemieckim Syntainics MBC. Za naszą zachodnią granicą brał ponadto udział w EuroBaskecie 2022, na którym Polacy okazali się rewelacją turnieju, po drodze eliminując Słowenię. Na umiejętnościach naszego zawodnika poznał się trener Artur Gronek, asystent Igora Miličicia w KoszKadrze, nowy szkoleniowiec Krajowej Grupy Spożywczej Arki Gdynia. Wierzymy, że ich współpraca będzie układać się równie wzorowo, jak wyniki osiągane przez Biało-Czerwonych na ostatnich Mistrzostwach Europy.

Ostatni sezon Garbacz rozegrał w barwach Anwilu Włocławek. Ponownie zaprezentował się w FIBA EuropeCup, a na boiskach Orlen Basket Ligi notował średnio 10.6 pkt. i 3.4 zbiórki, grając niemal 26 minut w każdym spotkaniu. Jesteśmy przekonani, że 30-latek będzie wyraźnym wzmocnieniem naszej drużyny i powalczy z nią o jak najlepsze wyniki.

JAKUB GARBACZ – SYLWETKA:

2010-2013 | KS Rosa Sport Radom (rozgrywki młodzieżowe) |

2010-2013 | SMS PZKosz Władysławowo (druga liga) |

2013-2014 | Polfarmex Kutno |

2014-2015 | GKS Tychy |

2015-2017 | King Wilki Morskie Szczecin |

2017-2019 | Arka Gdynia |

2019-2021 | Arged BM Stal Ostrów Wielkopolski |

2021 | Syntainics MBC (Niemcy) |

2022-2023 | Arged BM Stal Ostrów Wielkopolski |

2023-2024 | Anwil Włocławek |

Witamy z powrotem, Kuba!