Megatalent z Ulm – Joel Ćwik nowym Arkowcem

Opublikowano: 8 lipca 2024

Mamy przyjemność poinformować, że do Krajowej Grupy Spożywczej Arki Gdynia dołącza 18-letni, mierzący 196 centymetrów młodzieżowy reprezentant Polski, Joel Ćwik. Witamy na pokładzie!

Nasz nowy gracz urodził się 10 kwietnia 2006 roku w Niemczech. Od najmłodszych lat szkolił się w strukturach akademii klubu Ratiopharm Ulm, 4-krotnego medalisty Bundesligi. Jego talent został dostrzeżony wyjątkowo szybko. Joel spisywał się doskonale, często trenował i grał ze starszymi od siebie, rywalizując w rodzimych rozgrywkach młodzieżowych. W sezonie 2021/2022 osiągał średnio aż 22.9 pkt, 5 zbiórek i ponad 2 przechwyty na mecz w lidze U16 (JBBL), choć całkiem nieźle radził sobie również w kategorii U19 (NBBL).

Nietrudno spostrzec, że przez ostatnie lata 18-latek miał okazję sprawdzić się na różnych frontach. Ratiopharm konsekwentnie inwestował w rozwój swoich młodych zawodników, którzy pod koniec marca wybrali się do Dubaju na jeden z turniejów Adidas Next Generation, organizowanych we współpracy z władzami Euroligi. Joel okazał się drugim strzelcem swojej drużyny (ponad 14 oczek na mecz), która w brawurowym stylu zwyciężyła całe zmagania i zagwarantowała sobie udział w turnieju finałowym w Berlinie.

Warto dodać, że klubowym kolegą Joela w Orange Academy był Zoran Miličić, jeden z synów cenionego w Europie trenera reprezentacji Polski, Igora Miličicia. Sam Ćwik od niedawna gra z orzełkiem na piersi – w zeszłym roku wziął udział w EuroBaskecie U18, imponując umiejętnościami strzeleckimi i koszykarskim polotem.

Walory utalentowanego Joela przykuły uwagę także trenerów campu NBA Basketball Without Borders Europe 2023, który odbył się w Polsce po raz pierwszy w historii. Zawodnik został wybrany do Zespołu Gwiazd całej imprezy, a roiło się na niej od asystentów rozmaitych klubów NBA.

W kontekście graczy młodszego pokolenia często powtarza się hasło: “sky is the limit”. Życzymy Joelowi pokonania wszelkich limitów i samych udanych występów w żółto-niebieskich barwach!

Witamy w Gdyni, Joel!